Iskolánk 2022. február 25.-én emlékezett meg a járványügyi szabályok betartása mellett a kommunizmus áldozatainak emléknapjáról és vele a rendszerváltás időszakát megelőző borzalmakról. A megemlékezésen iskolánk történelem-földrajz szakos tanára, Jancsovszki Máté tartott beszédet a vörös terror áldozatainak tiszteletére, melyet két rövid versrészlet szakított meg.
Zvolenszki Noémi, nyolcadik osztályos tanulónk Nagy Gáspár: Tékozlók imája című verséből adott elő részletet, valamint Oláh Anasztázia, hetedik osztályos tanuló előadásában Lénárd Ödön: Mint nyúl az őszi szántásban című műve hangzott el.
A beszéd három részből állt. Az első részben megismerhettük annak az okát, hogy mért február 25. a kommunizmus áldozatainak emléknapja, s miként forr össze Kovács Béla, Kisgazda politikus „letartóztatása” a többi áldozattal, sorsközösséget vállalva velük.
A második részben a kommunisták rémtetteinek méreteivel, módjaival, időbeliségével és kiterjedésével szembesült a hallgatóság és a tanulóifjúság, valamint néhány extrém esetet is meghallgathattak, például annak az időjárás jelentőnek az esetét, akinek bűne csupán annyi volt, hogy beolvasta a várható időjárást.
A harmadik részben arról kaptunk tájékoztatást, hogy a rémtettek Sztálin halálát követően sem csillapodtak sokat, így sokan egészen a rendszerváltásig a társadalmi kirekesztettséggel szembesültek, annak ellenére, hogy nem tettek semmi mást, csupán nem adták fel korábbi elveiket.
A beszédek és a versek alatt a kedves tanulóifjúság és a megemlékezők a kommunizmus áldozatainak borzalmairól és fontosabb emlékhelyeiről kaphattak közelebbi betekintést a háttérben kivetített képes beszámolón keresztül.